Ta aplikacja pomaga chronić środowisko i Twoje pieniądze

Dbaj o środowisko naturalne i zaplanuj korzystanie z energii elektrycznej. Sprawdzaj, kiedy możesz poprawić sytuację w systemie elektroenergetycznym.
Pobierz bezpłatną aplikację Energetyczny Kompas!

Google Play
App Store
Czym są „energetyczne godziny szczytu” i co mają wspólnego z bezpieczeństwem Polski?

Jak to działa?

Polskie Sieci Elektroenergetyczne planują pracę systemu, wykorzystując do tego m.in. wyniki transakcji na rynku energii, prognozy pogody i generacji odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz dane historyczne. Na tej podstawie wyznaczane są energetyczne godziny szczytu. Jest to czas, w którym zapotrzebowanie na prąd będzie bardzo wysokie albo wyprodukowanej energii może być więcej niż potrzeba. Wyznaczanie godzin szczytu odbywa się codziennie na kolejny dzień, z pominięciem niedziel i świąt.

W godzinach żółtych i czerwonych wszystkie dostępne źródła wytwarzania muszą pracować z największą mocą, by sprostać zapotrzebowaniu. Dotyczy to także najmniej ekologicznych elektrowni konwencjonalnych, które emitują najwięcej CO2 i dlatego energia przez nie produkowana jest najdroższa. By pomóc systemowi w tych momentach, wystarczy przenieść korzystanie z energochłonnych urządzeń poza godziny żółte i czerwone. Taki mały gest sprawi, że energetyka będzie bardziej przyjazna środowisku, zarządzanie systemem będzie tańsze, a jego praca bezpieczniejsza.

Sytuacja w systemie dynamicznie się zmienia i czasami korzystne jest zwiększenie zużycia energii. Zdarza się to wtedy, gdy zapotrzebowanie na energię jest bardzo niskie (np. w dni wolne) i jednocześnie występuje jej wysoka produkcja ze źródeł odnawialnych, takich jak wiatraki i panele słoneczne. Wówczas powstaje więcej energii, niż potrzeba w danym czasie – po prostu nie ma na nią odbiorców. W takich sytuacjach w pierwszej kolejności zmniejszana jest produkcja energii w elektrowniach węglowych i gazowych, ale nie zawsze jest to wystarczające. Wtedy trzeba ograniczyć produkcję z OZE. Można uniknąć tego typu zdarzeń zwiększając zapotrzebowanie na prąd – na to wpływ ma każdy z nas. Godziny z nadwyżką produkcji energii elektrycznej pokazywane są w aplikacji na ciemnozielono. To właśnie w nich najlepiej korzystać z energii elektrycznej.

Czym są „energetyczne godziny szczytu” i co mają wspólnego z bezpieczeństwem Polski?

Jakie są rodzaje godzin w Energetycznym Kompasie?

Aplikacja pokazuje cztery rodzaje godzin:

Ciemnozielone – to godziny, w których wskazane jest zwiększenie zużycia prądu. W tym czasie powstaje więcej energii niż potrzebują odbiorcy. Do takich sytuacji najczęściej dochodzi w dni wolne, gdy zapotrzebowanie jest bardzo niskie, a generacja z OZE bywa wysoka, zwłaszcza wiosną i latem. Zwiększenie zużycia pozwoli uniknąć np. konieczności wyłączania OZE.

Zielone – to „zwykłe godziny”, w których możemy dowolnie korzystać z energii elektrycznej.

Żółte – w tych godzinach warto ograniczyć zużycie prądu, ponieważ największa część energii elektrycznej powstaje w elektrowniach na węgiel i gaz, a najmniej z OZE, czyli z wiatru i słońca. Dzięki obniżeniu zużycia nie będzie potrzeby wykorzystywania najbardziej emisyjnych i drogich źródeł wytwórczych.

Czerwone – to godziny, w których brakuje rezerwy mocy niezbędnej do utrzymania bezpieczeństwa pracy systemu. Wówczas liczy się każdy stopień mniej na termostacie, każdy wyłączony telewizor i każda niewłączona pralka.

Pamiętaj – każdy z nas ma wpływ na system elektroenergetyczny. Energetyczny Kompas wskazuje, jak świadomie korzystać z energii elektrycznej, by było to najbardziej korzystne dla systemu, środowiska i portfela.

Jak możesz zmniejszyć rachunki za prąd i łatwo
wesprzeć krajowy system energetyczny?

To prostsze niż myślisz! Wystarczy kilka z pozoru drobnych czynności, które zmniejszą
zużycie prądu w godzinach szczytu. Sprawdź czy stosujesz je wszystkie!

Wyłącz zbędne oświetlenie

Wyłącz zbędne oświetlenie

Zmniejsz temperaturę elektrycznych grzejników i pomp ciepła

Zmniejsz temperaturę elektrycznych grzejników
i pomp ciepła

Jak oszczędzać energię elektryczną w godzinach szczytu?

Jak oszczędzać energię elektryczną w godzinach szczytu?

Wyłącz nieużywane urządzenia,
także te w trybie czuwania

Wyłącz nieużywane urządzenia, także te w trybie czuwania

Korzystaj z energochłonnych urządzeń w innych godzinach

Małe gesty -
wielkie oszczędności!

Możesz oszczędzić na rachunkach za prąd stosując kilka prostych wskazówek. Sprawdź też szczegółowe kalkulatory udostępnione przez Twojego dostawcę energii elektrycznej.

Wymieniając tradycyjną żarówkę 60 W, na dającą podobne światło żarówkę LED 4 W

W ciągu 2 miesięcy oszczędzisz 22,33 zł

Małe gesty - wielkie oszczędności!
Zastępując lodówkę klasy energetycznej G, lodówką klasy energetycznej A

Zastępując lodówkę klasy energetycznej G, lodówką klasy energetycznej A

W ciągu 2 miesięcy oszczędzisz 44,14 zł

NIE UŻYWASZ - ODŁĄCZ. Wyłączaj “tryb czuwania” przez odłączenie od prądu telewizora, dekodera, ładowarek do laptopów i telefonów, monitorów komputerowych, routerów wi-fi, wieży, radia, kuchenki mikrofalowej i innych sprzętów domowych…

W ciągu 2 miesięcy możesz zaoszczędzić nawet 25 zł

NIE UŻYWASZ - ODŁĄCZ


Twoje "małe gesty" wspierają pracę systemu elektroenergetycznego i Twój domowy budżet.

Nie musisz zmieniać swoich przyzwyczajeń, by poprawić sytuację w systemie. Wystarczy zrobić pranie godzinę później lub wcześniej, nieco zmniejszyć temperaturę na pompie ciepła albo włączyć zmywarkę o innej godzinie. To zmniejszy zapotrzebowanie na energię w najtrudniejszych godzinach i obniży koszty zarządzania systemem. Ty natomiast, dzięki racjonalnemu używaniu prądu, obniżysz swoje rachunki.

Jeśli wszyscy tak zrobimy, będzie można zaplanować ograniczenie produkcji energii, której wytworzenie jest najdroższe i najbardziej uciążliwe dla środowiska.

Gdy spada zapotrzebowanie na prąd, obniża się również ryzyko wystąpienia trudnych sytuacji w systemie energetycznym.

CZY WIESZ ŻE…

Kibicowanie
to wielka energia

Podczas przerw w transmitowanych ważnych meczach pobór prądu gwałtownie się zwiększa! Zmniejszysz je np. gasząc zbędne światło. Wszyscy kibice wykonują w tym krótkim czasie wiele domowych czynności używając prądu. Nie włączaj jednocześnie kilku sprzętów kuchennych: czajnik, kuchenka mikrofalowa, piekarnik.

Kibicowanie to wielka energia
Termostat w dół - rachunki w dół

Termostat w dół -
rachunki w dół

Zmniejsz temperaturę grzania o jeden-dwa stopnie, zwłaszcza podczas Twojej nieobecności w domu. Ten mały gest może spowodować nawet kilkuprocentową oszczędność w Twoich rachunkach.

Kota nie ma w domu,
a prąd harcuje

Wszystkie urządzenia pozostawione w trybie czuwania i niezgaszone światła to stracone pieniądze. Paradoksalnie, najbardziej marnujemy prąd w domu, gdy nas w nim nie ma. Pamiętaj, by odłączyć nieużywane urządzenia przed wyjściem z domu. Takie "małe gesty" mają ogromne znaczenie.

Kota nie ma w domu, a prąd harcuje

Najczęściej
zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego warto wspierać krajowy system energetyczny?

Czy aplikacja Energetyczny Kompas jest bezpłatna?

Czy aplikacja Energetyczny Kompas przechowuje moje dane?

Jaki jest cel i funkcja aplikacji?

Chcesz zgłosić nowy pomysł lub problem z aplikacją?

Pobierz
aplikację teraz!

Bądź na bieżąco z alertami!
Odpowiedzialnie korzystaj z energii elektrycznej. Korzystając z aplikacji Energetyczny Kompas chronisz środowisko naturalne.

Google Play
App Store
Nowa wersjaTelefon aplikacja

Czym zajmują się PSE?

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) są operatorem system przesyłowego energii elektrycznej w Polsce. Zadaniem spółki jest bilansowanie systemu elektroenergetycznego, czyli zapewnienie, że energii zawsze jest tyle, ile potrzeba odbiorcom. PSE odpowiadają także za niezawodność i utrzymanie odpowiednich jej parametrów.

Spółka zarządza pracą sieci przesyłowej, w której skład wchodzi 110 stacji elektroenergetycznych oraz linie najwyższych napięć. Umożliwiają one przesyłanie energii na duże odległości, a och łączna długość to prawie 16 tysięcy kilometrów. Każdy, kto korzysta z energii elektrycznej, korzysta również z infrastruktury przesyłowej PSE. Dzięki liniom najwyższych napięć, energia elektryczna trafia do sieci lokalnych dystrybutorów, a za ich pośrednictwem do przedsiębiorstw I gospodarstw domowych.

Więcej informacji o PSE na www.pse.pl

Pobierz materiały informacyjne o Polskich Sieciach Elektroenergetycznych i dowiedz się, w jaki sposób dbamy o krajowy system elektroenergetyczny.