Ta aplikacja pomaga chronić środowisko i Twoje pieniądze

Dbaj o środowisko naturalne i zaplanuj korzystanie z energii elektrycznej. Sprawdzaj, kiedy możesz poprawić sytuację w systemie elektroenergetycznym.
Pobierz bezpłatną aplikację Energetyczny Kompas!

Google Play
App Store

Sprawdzaj energetyczne godziny szczytu

Odpowiedzialnie korzystaj z energii elektrycznej i chroń środowisko naturalne!

Godziny na jutro zostaną opublikowane przed godziną 17:00

Ostatnia aktualizacja:
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Możliwe alerty użytkowania prądu:
NORMALNE UŻYTKOWANIE. Normalnie korzystaj z prądu.
ZALECANE OSZCZĘDZANIE. Zaplanuj domowe energochłonne czynności na inne godziny.
WYMAGANE OGRANICZANIE. Ogranicz swoje zużycie prądu do niezbędnego minimum.
Pamiętaj – każdy z nas ma wpływ na system elektroenergetyczny. Energetyczny Kompas wskazuje, jak świadomie korzystać z energii elektrycznej, by było to najbardziej korzystne dla systemu, środowiska i portfela.
Czym są „energetyczne godziny szczytu” i co mają wspólnego z bezpieczeństwem Polski?

Jak to działa?

Polskie Sieci Elektroenergetyczne planują pracę systemu, wykorzystując do tego m.in. wyniki transakcji na rynku energii, prognozy pogody i generacji odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz dane historyczne. Na tej podstawie wyznaczane są energetyczne godziny szczytu. Jest to czas, w którym zapotrzebowanie na prąd będzie bardzo wysokie albo wyprodukowanej energii może być więcej niż potrzeba. Wyznaczanie godzin szczytu odbywa się codziennie na kolejny dzień, z pominięciem niedziel i świąt.

W godzinach żółtych i czerwonych wszystkie dostępne źródła wytwarzania muszą pracować z największą mocą, by sprostać zapotrzebowaniu. Dotyczy to także najmniej ekologicznych elektrowni konwencjonalnych, które emitują najwięcej CO2 i dlatego energia przez nie produkowana jest najdroższa. By pomóc systemowi w tych momentach, wystarczy przenieść korzystanie z energochłonnych urządzeń poza godziny żółte i czerwone. Taki mały gest sprawi, że energetyka będzie bardziej przyjazna środowisku, zarządzanie systemem będzie tańsze, a jego praca bezpieczniejsza.

Sytuacja w systemie dynamicznie się zmienia i czasami korzystne jest zwiększenie zużycia energii. Zdarza się to wtedy, gdy zapotrzebowanie na energię jest bardzo niskie (np. w dni wolne) i jednocześnie występuje jej wysoka produkcja ze źródeł odnawialnych, takich jak wiatraki i panele słoneczne. Wówczas powstaje więcej energii, niż potrzeba w danym czasie – po prostu nie ma na nią odbiorców. W takich sytuacjach w pierwszej kolejności zmniejszana jest produkcja energii w elektrowniach węglowych i gazowych, ale nie zawsze jest to wystarczające. Wtedy trzeba ograniczyć produkcję z OZE. Można uniknąć tego typu zdarzeń zwiększając zapotrzebowanie na prąd – na to wpływ ma każdy z nas. Godziny z nadwyżką produkcji energii elektrycznej pokazywane są w aplikacji na ciemnozielono. To właśnie w nich najlepiej korzystać z energii elektrycznej.

Podstawowe informacje dotyczące bilansu energii teraz!

Ostatnia aktualizacja:
Możliwe alerty użytkowania prądu:
  • Zapotrzebowanie KSE
  • Generacja krajowa
  • Saldo wymiany międzysystemowej
  • Częstotliwość
  • Import energii
  • Eksport energii
  • Brak wymiany

Dane na mapie pokazują z jaką mocą pracują krajowe elektrownie oraz jakie jest saldo wymiany międzysystemowej, czyli wielkość fizycznych przepływów do i z Polski. Zielony kolor strzałki oznacza import, czerwony eksport, a czarny brak wymiany energii.
Mapa prezentuje także aktualną częstotliwość pracy systemu elektroenergetycznego. Aby pracował on bezpiecznie częstotliwość powinna być utrzymana możliwie blisko wartości 50 Hz.
Dane na wykresie aktualizowane są na bieżąco. Dowiedz się więcej: Bilansowanie systemu.

Aktualna struktura produkcji energii

Wykres pokazuje, z jakich źródeł pochodzi energia elektryczna produkowana w ciągu ostatniej godziny.
Dowiedz się więcej: Rodzaje źródeł wytwórczych w KSE.

Najczęściej
zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego warto wspierać krajowy system energetyczny?

Czy aplikacja Energetyczny Kompas jest bezpłatna?

Czy aplikacja Energetyczny Kompas przechowuje moje dane?

Jaki jest cel i funkcja aplikacji?

Chcesz zgłosić nowy pomysł lub problem z aplikacją?

Pobierz
aplikację teraz!

Bądź na bieżąco z alertami!
Odpowiedzialnie korzystaj z energii elektrycznej. Korzystając z aplikacji Energetyczny Kompas chronisz środowisko naturalne.

Google Play
App Store
Nowa wersjaTelefon aplikacja

Czym są PSE?

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) są operatorem systemu przesyłowego energii elektrycznej w Polsce. Zadaniem spółki jest bilansowanie systemu elektroenergetycznego, czyli zapewnienie, że energii zawsze jest tyle, ile potrzeba odbiorcom. PSE odpowiadają także za niezawodność i utrzymanie odpowiednich jej parametrów.

Spółka zarządza pracą sieci przesyłowej, w której skład wchodzi 110 stacji elektroenergetycznych oraz linie najwyższych napięć. Umożliwiają one przesyłanie energii na duże odległości, a ich łączna długość to prawie 16 tysięcy kilometrów. Każdy, kto korzysta z energii elektrycznej, korzysta również z infrastruktury przesyłowej PSE. Dzięki liniom najwyższych napięć, energia elektryczna trafia do sieci lokalnych dystrybutorów, a za ich pośrednictwem do przedsiębiorstw i gospodarstw domowych.

Więcej informacji o PSE na www.pse.pl

Pobierz materiały informacyjne o Polskich Sieciach Elektroenergetycznych i dowiedz się, w jaki sposób dbamy o krajowy system elektroenergetyczny.